ponedeljek, 18. oktober 2010

Izlet na Dunaj


Izlet na Dunaj (18. in 19. september)

DUNAJ CENTER

Dunaj smo semedelski upokojenci obiskali v dneh,ko so v Sloveniji divjale uničujoče poplave. Spočetka je res kazalo,da si nismo izbrali najbolj posrečenega termina za ogled cesarskega mesta. Proti pričakovanju nas je že kmalu po prestopu meje razveselilo sonce,tako da dežnikov ves čas nismo rabili. Prijazni vodič Aleš nas je že med potjo natančno seznani z zgodovino avstrijskega cesarstva.

Pot nas je najprej vodila skozi Gradec (Graz),središče avstrijske Štajerske,druge največje avstrijske pokrajine (marke). Kmalu smo za sabo pustili Lipnico in že nas je pozdravil sončni Dunaj (Wien). Iz avtobusa smo si ogledali najpomembnejše zgradbe,ki se bohotijo ob Ringu. Ring (obroč) je cesta speljana okoli mesta. Tu stoji prekrasna zgradba Arania








URANIA OPERA

(Urania),bivši observatorij,delo našega arhitekta Maxa Fabianija. Peljali smo se mimo cerkve sv. Štefana (Stephansdom) z najvišjim zvonikom (137 m). Za cerkev,zgrajeno v gotskem slogu,je v drugi pol.14.stol. položil temeljni kamen Rudolf IV. In velja še danes poleg Pratra za razpoznavni znak Dunaj.

Zelo zanimivo je poslopje dunajske opere (Opernhaus) iz leta 1869. Leta 1945 je bilo poslopje do tal porušeno,na to obnovljeno. Tu vsako leto prirejajo znameniti operni ples (Opernball). Ustavili smo se tudi pred zgradbo parlamenta in pred mestnim muzejem.

Našo posebno pozornost je pritegnila prekrasna Votinska (spominska) cerkev. Zgrajena je bila v spomin na neuspešno izvedeni atentat na cesarja Franca Jožefa (1861). Cerkev ima dva 99 m visoka stolpa,zgrajena je v novogotskem slogu.

Sprehodili smo se tudi do Hofburga,









to je velik kompleks,ki obsega 18 traktov,19 dvorov z okrog 2600 prostori. Do leta 1918 je bil Hofburg sedež cesarstva. Danes sodi v ta kompleks še Španska jahalna šola,Avstrjska nacionalna knjižnica idr.









V enem od traktov so danes prostori avstrijske republike.Prvi dan našega potepanja po Dunaju smo zaključili v znameniti »Hundertwasserhaus«.


















To je hiša najbolj znanega dunajskega slikarija tistega časa. To je vizija ekološko grajene hiše,nenavadne poslikave,narejena iz naravnih materialov in z obilico zelenja. Dokončana je bila leta 1985. Zvečer smo si ogledali največjo dunajsko znamenitost – Prater. To je zabaviščni park z ogromnim kolesom in raznovrstnimi napravami,ki služijo zabavi in zapravljanju.

Drugi dan nas je čakalo največje presenečenje,to je dvorec Schoenbrunn (lepi vodnjak). Ime je dobil po vodnjaku,ki je oskrboval dvorec za vodo do konca 18. stol. Dvorec je služil kot poletna rezidenca cesarske družine. Današnjo obliko je dobil grad za časa Marije Terezije,zgrajen je v rokokojskem stilu,znameniti parki pa po vzoru francoskih parkov in sodijo med najlepše v Evropi. Občudovanja vredni so ostanki rimske dobe,Neptunov vodnjak idr.

Grad ima 1441 soban in dvoran. Cesarica je obnovila grad za svojega moža Franca Štefana,ki je bil strasten botanik in velik ljubitelj narave. V gradu je bil rojen leta 1830 cesar Franc Jožef I. Danes služijo najlepše dvorane v protokolarne namene.









Pozno popoldne smo se zadovoljni in polni lepih vtisov odpravili proti domu

Prispevek: Marija in Viktor Lozej

Foto: Kristl stunpfel

Ni komentarjev: