ponedeljek, 14. maj 2012

IZLET V ZAGREB


IZLET V ZAGREB

V soboto, 21.4.2012 smo se ob 6. uri z avtobusom odpravili na izlet v Zagreb. Vremenska napoved ni bila najbolj ugodna. Kljub temu nam je vreme bilo zelo naklonjeno cel dan. Deževalo je le med vožnjo nazaj grede od meje do Čateža, kjer smo se ustavili na dobrem kosilu. Nato je spet zasijalo sonce... Potovanje je bilo prijetno in v dobrem vzdušju.

Pri koncertni dvorani Vatroslav Lisinski nas je ob pol 10. uri pričakal zagrebški vodnik g. Vladimir in smo začeli z ogledom Zagreba.

Najprej smo se, kot je že bilo napovedano, popeljali z avtobusom (cca 1 uro) in si panoramsko ogledali Donji grad, ki so ga začeli graditi po l.1850, ko se je Zagreb začel širiti iz Gornje gradskih in Kapitolskih gričev pod goro Medvednico v nižje ležeče in prostranejše predele. Današnji Zagreb leži na severni obali reke Save (širi se že tudi na južno obalo) na nadmorski višini 122 m in ima cca 800 tisoč prebivalcev. S širšo okolico pa milijon in 200.000, kar je četrtina vseh prebivalcev Hrvaške.

Torej, najprej smo se popeljali mimo Hrvaškega narodnega gledališča ter po področju imenovanem Zelena podkev do pokopališča Mirogoj in nazaj na Gornji grad do Katedrale. Zelena podkev je ime za sedem v vrsti povezanih zelenih trgov ter botaničnega vrta, ki predstavljajo monumentalno jedro ožjega središča mesta. To je zelo lepo urejeno področje s parki z veliko zelenja in rož, z zelo lepimi in pomembnimi stavbami in hoteli. Nastala je po urbanističnem načrtu inženirja Milana Lenucija in se zgleduje po dunajskem ringu.

V pol-okroglem paviljonu so bila do pred kratkim razstavljena pomembna dela znanega kiparja Ivana Meštrovića.

V muzeju Mimara je umeščena bogata zbirka umetniških del, ki sta jo Hrvaški podarila Ante inWiltrud Topić.

Pokopališče Mirogoj je znano kot eno najlepših pokopališč v Evropi. Imenujejo ga hrvaški Panteon. Je počivališče mnogih znanih pokojnikov, mesto miru in spokojnosti, mesto, kjer lahko občudujemo umetnost...Graditelj Mirogoja je bil Hermann Bolle.

Sledil je dveurni sprehod po Gornjem gradu in Kaptolu.

Pantovčak je ulica in tudi del mesta z mnogimi luksuznimi hišami in stanovanji.
Na Markovem trgu stoji cerkev sv. Marka na katere strehi stojita zgodovinski grb Hrvaške in grb mesta. Na trgu sta tudi sedež vlade in parlamenta - Sabora.

Katedrala (stolna cerkev) posvečena Blaženi Devici Mariji, kjer je tudi nadškofija Zagreba, je največja cerkev na Hrvaškem. Dograjena je bila l. 1217.
Kamnita vrata so so del starega obzidja in eden najbolj ohranjenih spomenikov starega dela mesta iz 13. stoletja.

V delu mesta imenovanem Šalata se nahaja Klinični center, nekaj fakultet, športno rekreacijski center in drugo.

Med trgom Bana Jelačića, Kaptolom in Gornjim gradom se nahaja tržnica Dolac, ki je bogato založena s sadjem, zelenjavo in ostalim.

Trg bana Jelačiča (Trg Republike) je glavni trg mesta. Osrednje mesto na trgu zavzema kip bana Josipa Jelačića, hrvškega bana, politika in generala, ki je bil rojen v Petrovaradinu in ki je sodeloval pri zatrtju madžarske revolucije l.1848.

Zagreb je praznoval Dan planeta Zemlje, ki je bil sicer naslednji dan. Na trgu bana Jelačiča je igrala godba, po mestu je defilirala enota svečano oblečenih gardistov in konjenikov. Ta praznik bi nas naj opomnil in ozaveščal o našem neodgovorem ravnanju z naravo in okoljem na našem planetu ter posledicami le tega.











Zagreb se lahko pohvali z dobro urejenim tramvajskim prometom. Na ulicah smo videli lepe plave tramvaje, izdelane v tovarni Djuro Djaković v Slavonskem Brodu, ki jih prodajajo tudi v zahodno Evropo.

Ni komentarjev: