Predstavitev ZBORNIKA ob 40. obletnici nastanka Društva upokojencev Semedela.
KLIKNI NA SLIKO IN SI OGLEJTE POVEČANE SLIKE
Društvo upokojencev Semedela obstaja že 40 let. Registrirano je bilo konec novembra leta 1982. Vanj so se vključevali prvi upokojenci, ki so se naselili na območju Semedele. To primestno naselje je začelo nastajati v 50-ih letih prejšnjega stoletja ko so nastala prva večja podjetja v Kopru. V petek 9. decembra so v Osnovni šoli Dušana Bordona v Semedeli na priložnostni prireditvi predstavili Zbornik, ki so ga izdali ob tej priložnosti, v njem pa Društvo predstavlja v sliki in besedi bogato zakladnico delovanja v štirih desetletjih. V svojih vrstah je združevalo okoli leta 1990 nad 1000 članic in članov. Da je njihovo delo za bogatitev življenja občank in občanov zelo pomembno in ga je treba ohranjati tudi v prihodnje, je v svoje nagovoru zbranim poudaril župan mestne občine Koper Aleš Bržan. Društvu Upokojencev Semedela je izročil občinsko priznanje. Malo plaketo za uspešno delo je društvo prejelo tudi od ZDUS-a, Zveze društev upokojencev Slovenije.
Nagovor župana ob predsednici Idi Kogej.
Prireditev je bila kratka in prisrčna. Predsednica je v uvodnem nagovoru poudarila, kako pomembno je ohranjanje spomina. Ta zelo rad izgine iz glave, se spremeni in poigra. Zato so ga, vsaj nekaj, zapisali v ZBORNIK. Lepo oblikovan, toplih barv, z zanimivimi besedili v prozi in verzih, ter bogatim naborom fotografij, kjer se lahko prepoznajo članice in člani društva. Na 100 straneh za krajšanje dolgih zimskih dni.
Prireditev je povezovala Članica DU Marinka Petrič, prvi nastopajoči pa so bili prvošolčki OŠ Dušana Bordona Semedela. Prvi so prišli na lepo okrašen oder. V slabe pol ure so prikazali pester programček. Najprej so zapeli, pa zaplesali in z recitacijami povedali, kako radi imajo svoje dedke in babice. Na lica zbranih v dvorani so priklicali številne nasmehe.
Občinsko priznanje za prizadevno delo je od župana Aleša Brežana prevzela predsednica Ida Kogej.
Predsednica Zveze društev upokojencev MO Koper Cvetka Jagodič je v imenu zveze društev južne Primorske in predsednika Mirka Miklavčiča najprej čestitala društvu Semedela za dolgoletno delo in uspehe nato pa izročila predsednici malo plaketo Zveze društev upokojencev Slovenije - ZDUS_a.
Osrednji del programa je prispeval mož, ki ga širša javnost dobro pozna. Ali kot Tonija Karijolo, ali kot igralca v komični igri Piknik s tvojo ženo, ali kot zvestega zapisovalca dogodkov preteklih dni. Andrej Jelačin. Kmalu bo izšla še ena njegova knjiga, tokrat stare pravljice iz časov njegove mladosti.
Prireditev so zaključili pevke in pevci Mešanega pevskega zbora MAESTRAL Koper. S pevovodjo Danielom Puklavcem so zapeli nekaj domačih pesmi, med njimi tudi take, da so se jim s petjem lahko pridružili obiskovalci. Nekateri med njimi so včasih že prepevali z njimi.
Ob koncu prireditve so udeleženci lahko prevzeli ZBORNIK, ki je za člane brezplačen, izdajo smo namreč večinoma plačali z njihovimi članarinami. Nekaj se je nabralo tudi donacij, ki so navedene ob koncu Zbornika.
Piko na i so k dobremu razpoloženju dodali gostje in nastopajoči skupaj, ko so družno zapeli v prostoru za pogostitev.
Uredniški odbor za izdajo ZBORNIKa je vodila Laura Štemberger, poleg nje pa so bili v njem še Ida Kogej, Marija in Viktor Lozej, Matija Jakšič, Viktor Udovič, Zdenka Petek in Alda Tišler.
Prijetno branje!
Besedilo poročila Ida Kogej,
fotografije oblikovalec zbornika Peter Florjančič
Tisti, ki niste prišli do Zbornika se lahko nasmejete pri teh dveh prispevkih našega upokojenega člana Andreja Jelačina "TONI KARJOLA"
Vsaka doba svoje pesmi poje
Že ko sem bil še čisto majhen, sem rad prepeval v pevskem zboru. Ker smo živeli pod fašizmom, smo se črnosrajčnikom upirali ilegalno in predvsem s kulturo. Imeli smo pevski zbor, ki je navdušeno prepeval zlasti Slovenec sem, Slovenec sem, tako je mati djala, ko me je dete pestovala. In ravno ko smo najlepše peli, so nam fašisti pevovodjo zapr- li. Zbor pa se je razvijal in z njim je rasla tudi ideja upora. Tako smo za- čeli peti pesem Slovenci kremeniti, le stopimo v korak, da osvobodimo svoj domači prag.
Pa so nam rekli, da je to že v redu, ampak, da sami Slovenci ne bomo nič opravili. In takoj smo dodali: Vsi Srbi in Hrvati, vsi bratski narodi, združimo se v zvezni Jugoslaviji. In zopet so nam komisarji razširili med- narodna obzorja s pesmijo Avanti popolo alla riscossa, bandiera rossa trionfera. Lepo zveni, a brez matjuške Rusije ne bo nič, so nas podučili komisarji. In takoj smo se morali naučiti: Tito naš, Stalin naš, za teboj vsi stopamo! Živela Rusija, živel Stalin.
Ko je bil naš zbor na višku slave, se je Tito z Rusi skregal in spet so nam pevovodjo, ker je Ruse hvalil, zaprli kot državnega sovražnika. Zdaj nas je vzel v roke mlad, ambiciozen dirigent z južne strani Kolpe, ki je bil »na novi liniji«. Zato smo vse večere gulili Ide Tito preko Romanije, preko Romani, poleg te pa še Druže Tito, oj druže Tito, ljubičice bela, tebe voli, oj tebe voli omladina cela.
Ko so prišle na dan ideje o samostojni Sloveniji, je tudi ljubičica ove- nela. Pevovodjo smo zapodili na jug, od koder je prišel in začeli vaditi tisto našo priljubljeno, z novim pevovodjem seveda: Prijat ́lji, obrodile so trte vince nam sladko. To je edina himna v vsej Evropi, ki proslavlja vinsko trto in alkohol. Zdaj že otroci v osnovnih šolah prepevajo, kako nam vince oživlja žile, srce razjasni in oko.
Naš repertoar seveda dopolnjujemo z najaktualnejšimi vsebinami, ki so jih poznali že naši dedki in babice. Pravi hit je pesem Marija, k tebi uboge reve, mi zapuščeni vpijemo, objokani otroci Eve v dolini solz vzdihujemo ...
Ni komentarjev:
Objavite komentar